Nastreľovanie náušníc - úvod

Starostlivosť o ušká po nastrelení náušničiek

Starostlivosť po prepichnutí uší je naozaj veľmi jednoduchá, na zastaralé spôsoby používania rôznych mastičiek, olejčekov a dezinfekcií pokojne zabudnite. Tie by len proces hojenia zbytočne komplikovali a predlžovali. Pred samotným nastreľovaním vám vysvetlím ako sa o uši starať aj ako vymeniť náušničky v budúcnosti za iné a odovzdám vám brožúrku, kde budete mať všetko zhrnuté. Tú si môžete stiahnuť aj z odkazu nižšie. 

Počas hojenia v priebehu prvých šiestich týždňov náušnice vôbec nevyberajte! Okolo vpichu sa v začiatkoch budú tvoriť žlté chrastičky „Lymfa“, čo je známkou hojenia. 

Takto sa starajte o ušká po nastrelení náušníc cca 4 týždne

  1. Bezprostredne po nastrelení nechajte uši v kľude až do druhého dňa, nijako ich neošetrujte a zbytočne nechytajte.
  2. Od druhého dňa po večernej hygiene jemne otierajte okolie čerstvo nastrelených náušníc z obidvoch strán navlhčeným vatovým tampónom. 
  3. Následne uchopte náušnicu a poistku oproti sebe a pootočte s celou náušnicou dookola svojej osi.
  4. Pri obliekaní cez hlavu dbajte na to, aby ste nestrhli náušnicu z ucha a preto používajte voľnejšie oblečenie.
  5. Pár dní po nastrelení sa vyhnite plávaniu v bazéne, kúpalisku, mori a uši sa snažte nenamáčať ani pri kúpaní. Vyvarujte sa namáčaniu vodou, kde bolo umývané celé telo.

POZOR!!! Ak sa náušnička odopne, vyvlečie – neváhajte, rýchlo si vydezinfikujte ruky aj náušnicu a do dierky ju vráťte čo najskôr. V prípade straty dajte do dierky inú náušničku, ktorá musí byť vydezinfikovaná vhodným prípravkom alebo vyvarená vo vriacej vode aspoň 16 minút. V prípade, že nebudete reagovať dostatočne rýchlo, dierka sa začne zrastať už v priebehu niekoľkých hodín.

Nevracajte však náušnicu do dierky nasilu a dieťatko netrápte. V takom prípade nechajte radšej dierku zarásť. Tá sa bez stopy zrastie do 3 – 4 týždňov a jednu náušničku vám prídeme nastreliť znovu.

Sčervenanie ušiek v mieste vpichu

To je v prvých dňoch po nastrelení úplne bežné a normálne, tento prejav ľahkého podráždenia sa môže náhle objaviť aj v priebehu prvého roku. Náušnicu z ucha určite nevyberajte. Pokiaľ nie je ušný lalok bolestivý, opuchnutý a horúci, organizmus si poradí väčšinou aj sám, stačí len umývať teplou vodou a mydlom. Pokiaľ však sčervenanie pokračuje a pridá sa aj bolesť a opuch, tak už dochádza k vzniku zápalového procesu.

Zápal ušiek v mieste vpichu

Až tu prichádza na rad spomínaná dezinfekčná mastička. Do priestoru medzi ozdobnú časť náušnice a ucho potom medzi poistku a ucho, naneste dezinfekčný roztok alebo mastičku a následným pootočením náušnice dostanete dezinfekciu do celého vnútorného priestoru vpichu. Tento proces opakujte 3x denne. V priebehu jedného dňa by ste mali pozorovať výrazné zlepšenie. Pokiaľ sa však stav nelepší, naopak zhoršuje, je potrebné navštíviť lekára. Zrejme sa bude jednať o bakteriálnu infekciu a liečba zápalu bude pokračovať antibiotickou masťou.

Ani počas zápalu náušnicu z ucha nevyťahujte, už by sa vám ju nepodarilo vrátiť naspäť. Bežný zápal sa dá preliečiť aj za prítomnosti náušnice. Náušnicu vytiahnite iba v prípade dlhotrvajúceho komplikovaného zápalu.

Ako spoznáte, že sú ušká u dieťatka dobre zahojené?

Ušká sú už zahojené, ak sa náušničky pretáčajú veľmi ľahko bez odporu a dieťatko na to nijako nereaguje. Odporúčame však náušničky v dierke ponechať čo najdlhšie, aby bol kanálik dokonale zahojený a nová koža pružná. To môže trvať pokojne pol roka až rok.

Ako vymeniť nastrelené náušnice za iné?

V prípade, že budete chcieť náušnice vymeniť za iné, môžete tak urobiť najskôr po šiestich až ôsmich týždňoch. Dôkladne si umyte ruky a následne aj ušné laloky. Jednou rukou uchopte prednú ozdobnú časť náušnice a druhou rukou uchopte upevňovaciu poistku. Poistku opatrne vykývajte, kým nebudete cítiť ako sa uvoľní a náušnicu opatrne vytiahnite. Vydezinfikujte ušný lalok, priložte novú vydezinfikovanú náušnicu k dierke a druhou rukou len jemne natiahnite ušný lalok aby sa dierka zväčšila a náušnicu opatrne vsuňte. Ak to budú náušnice s poistkami, tie nesmú byť pritlačené tesne k zadnej časti ucha. Po výmene za iné náušnice uši dobre sledujte, či sa náhodou neobjaví alergická reakcia alebo infekcia. Keď spozorujete nejaký problém, nové náušnice ihneď vytiahnite a vráťte do dierok pôvodné vydezinfikované náušnice, čo sme nastrelili

Nenechávajte uši ani pár hodín bez náušníc, pretože dierky sa okamžite stiahnu a začnú zarastať.

Máte otázku? Pošlite nám správu.