Nastreľovanie náušníc - úvod

Starostlivosť o ušká po nastrelení náušničiek

Starostlivosť po prepichnutí uší je veľmi jednoduchá. Pred samotným nastreľovaním vám všetko vysvetlíme a odovzdáme vám brožúrku ako sa o uši po nastrelení náušničiek starať. Keby ste brožúrku stratili a na niečo zabudli, v nasledujúcich riadkoch si to môžete kedykoľvek zopakovať alebo si brožúrku stiahnuť z odkazu vyššie.

Takto sa starajte o ušká po nastrelení náušníc

Počas hojenia v priebehu prvých šiestich týždňoch náušnice vôbec nevyberajte! Okolo vpichu sa v začiatkoch budú tvoriť žlté chrastičky „Lymfa“, čo je známkou hojenia. 

1, Bezprostredne po nastrelení nechajte uši v kľude až do druhého dňa, nijako ich neošetrujte.

2, Okolie čerstvo nastrelených náušníc jemne otierajte z obidvoch strán navlhčeným vatovým tampónom. 

3, Každý deň po večernej hygiene uchopte náušnicu a poistku oproti sebe a pootočte s celou náušnicou.

4, Pri obliekaní cez hlavu dbajte na to, aby ste nestrhli náušnicu z ucha a preto používajte voľnejšie oblečenie.

5, Týždeň po nastrelení sa vyhnite plávaniu v bazéne, kúpalisku, mori a uši sa snažte nenamáčať ani pri kúpaní. Vyvarujte sa namočeniu vodou, kde bolo umývané celé telo.

POZOR!!! Ak sa náušnička odopne, vyvlečie – neváhajte, rýchlo ju vydezinfikujte a do dierky ju vráťte čo najskôr. V prípade straty dajte do dierky inú náušničku, ktorá musí byť vydezinfikovaná ( vyvariť vo vode aspoň 16 minút ). V prípade, že nebudete reagovať dostatočne rýchlo, dierka sa začne zrastať už v priebehu niekoľkých hodín.

Sčervenanie ušiek v mieste vpichu

To je v prvých dňoch po nastrelení úplne bežné a normálne, tento prejav ľahkého podráždenia sa môže objaviť aj v priebehu prvého roku. Pokiaľ nie je ušný lalok bolestivý, opuchnutý a horúci stačí len umývať vlažnou vodou a mydlom. Ojedinele sa môže stať, že sčervenanie pokračuje a pridá sa aj bolesť a opuch, to už dochádza k vzniku zápalového procesu.

Zápal ušiek v mieste vpichu

Do priestoru medzi ozdobnú časť náušnice a ucho, potom medzi poistku a ucho, naneste dezinfekčnú mastičku a následným pootočením náušnice dostanete dezinfekciu do celého vnútorného priestoru vpichu. Tento proces opakujte 3x denne. V priebehu krátkej doby by ste mali pozorovať výrazné zlepšenie. Pokiaľ sa však stav nelepší, naopak zhoršuje, je potrebné navštíviť lekára. Zrejme sa bude jednať o bakteriálnu infekciu a liečba zápalu bude pokračovať antibiotickou masťou.

Ako spoznáte, že sú ušká u dieťatka dobre zahojené?

Ušká sú už zahojené, ak sa náušničky pretáčajú veľmi ľahko bez odporu a dieťatko na to nijako nereaguje. Odporúčame ale náušničky v rane ponechať čo najdlhšie, aby bol kanálik dokonale zahojený a nová koža pružná.

Ako vymeniť nastrelené náušnice za iné?

V prípade, že budete chcieť náušnice vymeniť za iné, môžete tak urobiť najskôr po šiestich týždňoch. Dôkladne si umyte ruky a následne aj ušné laloky. Jednou rukou uchopte prednú ozdobnú časť náušnice a druhou rukou uchopte upevňovaciu poistku. Poistku opatrne vykývajte, kým nebudete cítiť ako sa uvoľní a náušnicu opatrne vytiahnite. Vydenzifikujte ušný lalok, priložte novú vydenzifikovanú náušnicu k dierke a druhou rukou natiahnite ušný lalok aby sa dierka zväčšila a náušnicu opatrne vsuňte. Ak to budú náušnice s poistkami, tie nesmú byť pritlačené tesne k zadnej časti ucha. Po výmene za iné náušnice uši dobre sledujte, či sa náhodou neobjaví alergická reakcia alebo infekcia. Keď spozorujete nejaký problém, nové náušnice ihneď vytiahnite a vráťte do dierok pôvodné vydezinfikované náušnice, čo sme nastrelili

Nenechávajte uši ani pár hodín bez náušníc, pretože dierky sa okamžite stiahnu a začnú zarastať.