Nastreľovanie náušníc - úvod

Ideálny vek na nastrelenie náušničiek

Milé mamičky, aby bolo nastrelenie prvých náušničiek ozaj príjemným zážitkom, je správne načasovanie kľúčové. Prečo je to tak dôležité, zistíte prečítaním nasledujúcich riadkov.

Prečo plánovať prvé náušnice od štvrtého mesiaca?

Ušká po narodení bábätka ešte nemajú prirodzený tvar, pretože sú jemne zdeformované z pobytu v brušku. Ich postupné formovanie trvá približne do štvrtého mesiaca, kedy ušká dostávajú konečný tvar. Ak sa však náušničky aplikujú už počas prvých týždňov života, mohla by sa dierka (y) vycentrovať zo stredu lalôčika z dôvodu jeho postupného nárastu. Navyše by si bábätká mohli v týchto prvých týždňoch búchať ramienkami či pästičkami do čerstvo prepichnutých lalôčikov. Od ukončeného štvrtého mesiaca začína bábätku štartovať prirodzená imunita, čo je tiež ďalší z dôvodov prečo plánovať nastrelenie náušničiek od tohto obdobia.

Obdobie očkovania a nastreľovanie náušníc...

Približne vo veku tretieho až štvrtého mesiaca prichádza na rad aj prvá dávka očkovania. Ak sa rozhodnete pre nastrelenie náušničiek práve v tomto čase, môžete tak urobiť hoci aj deň pred očkovaním alebo potom najskôr tri dni po očkovaní v prípade, že naň nezaznamenáte žiadnu reakciu.

Zaočkovanosť však nie je podmienkou pre nastrelenie prvých náušničiek, nakoľko nemá žiadny vplyv na priebeh hojenia dierky. Pri nezaočkovaní sa odporúča nastrelenie náušníc od cca šiesteho mesiaca, kedy už dieťatku prebieha prirodzená imunita.

Aký je ten najideálnejší vek na nastreľovanie náušníc?

Medzi štvrtým až deviatym mesiacom je vek dieťatka na aplikáciu prvých náušničiek najideálnejší. Z vyššie uvedených faktov a z reálnych skúseností pri priebehu nastreľovania náušníc dobre vieme, že takto malé bábätko si ešte veľa neuvedomuje, vopred sa nestresuje ( ako pochopiteľne jeho maminka ), cudziu osobu väčšinou nerieši, perfektne spolupracuje a na nastrelenie náušničiek do minútky zabudne. Dieťatko si prítomnosť náušníc vôbec neuvedomuje, preto nemá tendenciu sa za ne chytať či ťahať a zanesenie infekcie zo znečistených rúk je takmer nulové.

S ďalšími pribúdajúcimi mesiacmi dieťatka je proces nastreľovania náušníc o trochu komplikovanejší. Dieťatko cíti, že sa niečo deje a prítomnosť cudzej osoby mu už nemusí byť tak príjemná. Naznačenie budúcej dierky na uško môže byť o čosi problémovejšie, netvrdíme však, že by sme si s tým neporadili 🙂 Aj prítomnosť náušničiek si už plne uvedomuje a v začiatkoch sa môže za ne chytať. Preto je potrebné v prvých týždňoch hojenia dbať na čistotu rúk, aby sa predchádzalo vzniku zápalu zanesením infekcie.

No a potom tu máme malé slečny medzi tretím až piatym rokom. Pri rozhovoroch pred zákrokom im nehovorte, že to pichne ako včielka ( pichnutie včelou nie je nič príjemné ),  nepoužívajte výrazy ako nastrelenie, pištoľka atď… aby si aplikáciu ich prvých náušníc vopred nespájali s nepríjemným zážitkom. Len veľmi ojedinele sa stane, že pri mojom príchode sa začnú zákroku obávať a verte, že v takomto prípade žiadne dlhodobé vysvetľovanie či  prehováranie nepomôže. Zákrok je v tomto prípade potrebné spraviť čo najrýchlejšie, prípadne  je potrebná pár sekundová pevnejšia fixácia a starostlivosť po nastrelení si vysvetlíme až potom. 

Samozrejme je už na vašom rozhodnutí, či dáte nastreliť náušničky dcérke v štvrtom mesiaci alebo v dvoch rokoch alebo to rozhodnutie necháte na nej v neskoršom veku. Verte však, že päťmesačné bábätko znesie takýto zákrok oveľa lepšie, než troj či desať ročné dievčatko.

Kedy nenastreľovanie náušníc odložiť?

Keď má dieťa zvýšenú teplotu, silný kašeľ alebo keď je malátne a pozorujete príznaky blížiaceho sa ochorenia.

Recenzie spokojných klientov

Máte otázku? Pošlite nám správu.