Nastreľovanie náušníc - úvod

Starostlivosť o ušká po nastrelení náušničiek

Starostlivosť po prepichnutí uší je naozaj veľmi jednoduchá, na zastaralé spôsoby používania rôznych mastičiek, olejčekov a dezinfekcií pokojne zabudnite. Tie by len proces hojenia zbytočne komplikovali a predlžovali. Pred samotným nastreľovaním vám vysvetlím ako sa o uši starať aj ako vymeniť náušničky v budúcnosti za iné a odovzdám vám brožúrku, kde budete mať všetko zhrnuté. Tú si môžete stiahnuť aj z odkazu nižšie. 

V priebehu prvých šesť až osem týždňov náušnice vôbec nevyberajte! Okolo vpichu sa v začiatkoch môže tvoriť Lymfa – žlté chrastičky, čo je známkou hojenia.

Takto sa starajte o uši po nastrelení približne štyri týždne

  1. V deň nastrelenia náušníc uši nijako neošetrujte ani zbytočne nechytajte.

  2. Prvých päť dní uši nepremáčajte vo vode, kde je umývané celé telo. Vyhnite sa aj plávaniu v bazéne, v mori a podobne.
  3. Od druhého dňa po večernej hygiene jemne utierajte lalok s nastrelenou náušnicou z obidvoch strán vodou navlhčeným odličovacím tampónom. 
  4. Následne uchopte palcom a ukazovákom ozdobnú časť a zadnú poistku a pootočte náušnicou dookola svojej osi.

  5. Používajte voľnejšie oblečenie, aby ste pri obliekaní cez hlavu náušnice zbytočne nezachytávali.

Ak uško sčervená, je na dotyk bolestivé a pripuchne

Náušnicu z ucha určite nevyberajte.

Sčervenanie je v prvých dňoch úplne bežné. Tento prejav ľahkého podráždenia sa môže náhle objaviť aj v priebehu prvého roku. Vtedy stačí pár kvapiek materského mlieka alebo repíkový či harmančekový vývar a tri krát za deň potrieť miesto, kde je náušnica a následne s ňou pootočiť.

Ak sa do druhého dňa pridá aj bolesť či opuch, dochádza k vzniku zápalového procesu. Pod ozdobnú časť náušnice a pod uzatváraciu poistku naneste dezinfekčnú alebo zinkovú mastičku a pootočte náušnicou. Tento proces opakujte tri krát za deň.

Pokiaľ sa stav do ďalšieho dňa nelepší, naopak zhoršuje, je potrebná konzultácia s lekárom. Zrejme sa bude jednať o bakteriálnu infekciu a liečba zápalu bude pokračovať predpísanou antibiotickou masťou.

Náušnicu vytiahnite iba v prípade dlhotrvajúceho komplikovaného zápalu.

Ak sa náušnica odopne a vypadne

Náušnicu vráťte do uška do dvoch – troch hodín, inak dierka začne postupne zrastať.

Vydezinfikujte si ruky a hrot náušnice vyutierajte dezinfekčným štvorčekom, alkoholom alebo liehom. V prípade, že je náušnica z chirurgickej ocele či zlata, môžete vyvariť.

“ak máte náušnicu z medicínskeho plastu, nedezinfikujte vriacou vodou – zdeformovala by sa”

Vydezinfikovanú náušnicu uchopte za ozdobnú časť a špicatý hrot náušnice priložte k dierke. Vrtením ozdobnej časti sprava doľava vtláčajte hrot do dierky – nebojte sa pritlačiť, náušnička si pôvodnú cestičku nájde. Keď vykukne hrot z druhej strany zapnite poistku do drážky.

Ak však vypadnutú náušnicu nenájdete, dajte do dierky náhradnú vydezinfikovanú náušnicu. Náhradnú náušnicu, kľudne aj dve, majte pripravené už od prvého dňa nastrelenia, namočte ich na 24 hodín do alkoholu alebo vyvarte vo vriacej vode aspoň 16 minút a uzatvorte do čistého skleneného obalu. Jednu náhradnú náušnicu majte odloženú doma a druhú majte vždy so sebou v kozmetickej taške bábätka.

Ak náušnicu nestihnete vrátiť do dvoch – troch hodín, nechajte radšej dierku zarásť. Tá bez stopy zrastie do približne dvoch – troch týždňov a novú náušnicu vám môžem nastreliť znovu.

Takto postupujte pri výmene nastrelených náušníc za iné

Najskôr tak spravte po zahojení dierky čo je približne šesť až osem týždňov.

  1. Poriadne si umyte a vydezinfikujte ruky, ruky si dezinfikujte aj priebežne.
  2. Nové detské náušnice treba vopred namočiť na 24 hodín do alkoholu alebo vyvariť minimálne 16 minút vo vriacej vode.
  3. Dcérku si položte do jedálenskej stoličky, na prebaľovací pult alebo na druhú dospelú osobu, ktorá ju bude pri výmene zabávať, prípadne fixovať.
  4. Nastrelené náušnice ešte na ušku prečistite z oboch strán dezinfekčným štvorčekom alebo odličovacím tampónom navlhčeným alkoholom.
  5. Uchopte nastrelenú náušnicu za ozdobnú časť palcom a ukazovákom jednej ruky a zároveň uchopte zadnú poistku palcom a ukazovákom druhej ruky.
  6. Ozdobnú časť držte pevne a zadnú poistku vycvaknite razantnejším potiahnutím z náušnice. Miesto na obnaženom hrote náušnice, kde bola poistka ešte vyčistite od nazbieranej nečistoty a až potom náušnicu vytiahnite z dierky von.
  7. Ušný lalok bez náušnice jemne pretrite dezinfekčným štvorčekom alebo odličovacím tampónom navlhčeným alkoholom.
  8. Uchopte lalok a do dierky opatrne vložte novú náušnicu a zapnite.

Presný foto postup výmeny nastrelených náušníc nájdete v tomto článku.

Recenzie spokojných klientov

Máte otázku? Pošlite nám správu.